План – конспект уроку на тему: «Склад
і властивості основних класів неорганічних сполук»
Мета уроку:
навчальна: узагальнити й
систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних
класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій; генетичний зв’язок; навчити
виконувати завдання зі складання рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати
вміння у написанні формул речовин і хімічних рівнянь, розстановці коефіцієнтів;
показати практичне значення знань про взаємозв’язок речовин для одержання нових
сполук і матеріалів, розв’язувати задачі
розвивальна: розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння нестандартного мислення;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, колективізм, інтерес до хімії.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів.
Форма проведення: урок дослідження.
Обладнання: штатив із пронумерованими пробірками, картки самооцінювання,
універсальний індикатор, роздаткові картки із завданнями, мультимедійний
проектор, презентація уроку створена програмою Power Paint.
Реактиви: сульфатна кислота, натрій гідроксид; натрій хлорид, дистильована
вода.
Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, парах.
Хід уроку:
1. Організація
навчальної діяльності
Слово
вчителя. Хімія – дивна
наука. В ній таємна прихована суть. Простягає вона свої руки у найглибші
глибини, щоб буть, чарувати сучасну людину, дарувати їй блага земні. З нею
людство ніколи не згине, якщо вивчить закони її. І тому кожен має пізнати всі
хімічні закони життя. Вчити хімію треба завзято і в майбутнє нести ці знання.
Правила
на уроці:
У
– уважні
Р
– розумні
О
– організовані
К
– кмітливі
2. Мотивація
навчальної діяльності
Уявіть собі, що на дворі
зима. Наш організм для підвищення імунітету потребує вітаміну С, тобто
аскорбінової кислоти, що міститься у цитрусових, шипшині,смородині. В морозну погоду необхідно у свій раціон
включити калорійні продукти такі як: м’ясо, рибу, різноманітні супи і бульйони,
але не забувайте до них додати натрій хлориду. Не зловживайте газовими напоями,
тому що вони негативно діють на зубну емаль і шлунок… Напевно ви здогадались,
що згадані мною сполуки належать до … (відповідь учнів) основних класів неорганічних сполук.
Запишіть тему уроку «Основні класи неорганічних сполук». Відкриваємо
зошити її записуємо число і тему нашого уроку.
3. Оголошення
теми та мети уроку
Тема
уроку: Склад і властивості
основних класів неорганічних сполук
Мета
уроку: узагальнити та
систематизувати знання про склад і властивості основних класів неорганічних
сполук.
4. Основна
частина уроку
Вправа
«Мікрофон»
Ви є автором підручника з хімії. Як би ви пояснили,
які речовини називаються оксидами? Кислотами? Основами? Солями?
Оксиди – це складні речовини, до складу яких входять
два елементи одним з яких є Оксиген.
Кислоти – це складні речовини, до складу яких входить
атом Гідрогену та кислотного залишку.
Основи – це складні речовини, до складу яких входить
метал та одна або декілька гідроксильних груп.
Солі – це складні речовини, які складаються з аніонів
(кислотні залишки) та катіонів (метали та металоподібні групи).
Вправа
«Бліц опитування»
1.
Оксиди
класифікують на основні, кислотні та … (амфотерні)
2.
Кислотні
оксиди не взаємодіють з … (кислотами)
3.
Реакція
взаємодії між кислотами та основами називається … (нейтралізація)
4.
В
залежності від кількості атомів Гідрогену кислоти бувають: одноосновні, …, …
(двоосновні та триосновні)
5.
У
лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору … (малинового)
6.
У
результаті взаємодії кислотного та основного оксидів утворюється … (сіль)
7.
Розчинні
у воді основи називаються … (лугами)
8.
Основні
оксиди не взаємодіють з … (основами)
Вправа
«Морський бій» На дошці зображена
таблиця, учням необхідно спочатку вразити оксиди, кислоти, солі, основи. Один
учень працює біля дошки, решта – в зошиті.
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Д
|
|
1
|
СаО
|
NaCl
|
H2S
|
CaSO4
|
Fe2O3
|
2
|
KCL
|
SO2
|
Na2SO4
|
Mg(OH)2
|
NaBr
|
3
|
NaOH
|
H2SiO3
|
KOH
|
HI
|
K2O
|
4
|
Al2O3
|
H2SO4
|
CaCl2
|
Al(OH)3
|
Al(NO3)2
|
5
|
Na2O
|
Ca(OH)2
|
HBr
|
MgO
|
HCL
|
Оксиди:
1А, 4А, 5А, 2Б, 5Г, 1Д, 3Д.
Кислоти:
3Б, 4Б, 1В, 5В, 3Г, 5Д.
Основи:
3А, 5Б, 3В, 2Г, 4Г.
Солі:
2А, 1Б, 2В, 4В, 1Г, 2Д, 4Д.
Вправа
«Складіть формули речовин»
Троє учнів працюють біля дошки. Вчитель зачитує назву
речовини, учням необхідно скласти її формулу.
Калій гідроксид, Цинк оксид, Магній нітрат, Натрій
карбонат, Алюміній сульфат, Бромна кислота, сульфатна кислота, фосфор (V)
оксид.
Відповідь:
KOH, ZnO, Mg(NO3)2,
Na2CO3, Al2(SO4)3, HBr,
H2SO4, P2O5
Вправа
«Міні - практикум»
На демонстраційному столі знаходиться штатив із
пробірками. У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини речовин:
сульфатної кислоти, натрій гідроксиду та калій хлориду. Визначте кожну з
речовин за допомогою дослідів.
Розв’язування
задач
Який об’єм сульфур (IV)
оксиду буде взаємодіяти з натрій гідроксидом, якщо в результаті реакції
утвориться натрій сульфіт з кількістю речовини 0,2 моль.
Відповідь:
4,48 л.
5. Підбиття
підсумків, оголошення домашнього завдання
Повторити вивчений матеріал та підготуватись до
самостійної роботи
Комментариев нет:
Отправить комментарий