вторник, 9 апреля 2019 г.

Хімічний зв'язок та будова речовини (повторення)


План конспект уроку на тему: «Хімічний звязок і будова речовини»
Мета: повторити й узагальнити знання про види хімічного зв’язку, будову речовин; актуалізувати та закріпити знання учнів про залежність хімічного зв’язку від будови речовини; закріпити навички визначення типу хімічного зв’язку, ступеня окиснення елементів та типу кристалічних ґраток.
Очікувані результати: учні мають уміти визначати тип хімічного зв’язку, ступінь окиснення елементів та типи кристалічних ґраток; учні мають складати електронно-крапкові формули та схеми утворення хімічного зв’язку; учні мають уміти прогнозувати властивості речовин за їхньою будовою та будову речовин за їхніми властивостями.
Базові поняття та терміни: атом, енергетичний рівень, енергетичний підрівень, хімічний зв’язок, ковалентний зв’язок, ковалентний полярний і неполярний зв’язок, йонний зв’язок, ступінь окиснення, валентність, типи кристалічних ґраток: молекулярні, йонні, атомні, металічні.
Обладнання:
Тип уроку: повторення вивченого матеріалу, закріплення знань, умінь і навичок.
Хід уроку:
1.     Організаційний момент
У вас найкращий сусід по парті. Притуліть свої долоні до долонь сусіда і промовте: «Теплом своїх долонь, я з другом поділюсь, урок цікавий, новий, я з радістю почну!»
2.     Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання
Учні виконують невелику самостійну роботу (15 хвилин)
І варіант
Виконайте тестові завдання
1.     Оксиди – це:
а) складні речовини, які складаються з гідрогену та кислотного залишку;
б) складні речовини, які складаються з двох елементів, одним з яких є Оксиген;
в) складні речовини, які складаються з металу та однієї або декількох гідроксильних груп;
г) складні речовини, які складаються з катіонів металу та аніонів кислотного залишку.
2. Солі – це:
а) складні речовини, які складаються з гідрогену та кислотного залишку;
б) складні речовини, які складаються з двох елементів, одним з яких є Оксиген;
в) складні речовини, які складаються з металу та однієї або декількох гідроксильних груп;
г) складні речовини, які складаються з катіонів металу та аніонів кислотного залишку.
3. Складіть формули оксидів таких елементів: Ферум (ІІ), Нітроген (І), Карбону (ІV), Сульфур (IV).
4. З даного переліку речовин виписати окремо формули солей: FeCl2, Na2O, NaOH, FeCl3, CO2, Fe2O3, Al(OH)3, BaSO4, KCl, MgO, SO3, NO2, HNO3, AgNO3.
5. З даного переліку речовин виписати окремо формули кислот: P2O5, HNO3, CO, Na2O, HSO3, H2SiO3, Mg(OH)2, FeCl3, H2S, HClO4
6. Закінчіть рівняння реакції
а) MgO + HCl =
б) CaCO3 =
в) Ca(OH)2 + HNO3 =
г) BaCl2 + H2SO4 =
ІІ варіант
Виконайте тестові завдання
1.     Основи – це:
а) складні речовини, які складаються з гідрогену та кислотного залишку;
б) складні речовини, які складаються з двох елементів, одним з яких є Оксиген;
в) складні речовини, які складаються з металу та однієї або декількох гідроксильних груп;
г) складні речовини, які складаються з катіонів металу та аніонів кислотного залишку.
2. Кислоти – це:
а) складні речовини, які складаються з гідрогену та кислотного залишку;
б) складні речовини, які складаються з двох елементів, одним з яких є Оксиген;
в) складні речовини, які складаються з металу та однієї або декількох гідроксильних груп;
г) складні речовини, які складаються з катіонів металу та аніонів кислотного залишку.
3. Складіть формули солей утворених такими елементами і кислотними залишками: Mg і Cl, Al і NO3, Na і SO4, Cu і CO3.
4. З даного переліку речовин виписати окремо формули основ: Na2O, KOH, P2O5, Al(OH)3, Ba(OH)2, MgSO4, Mg(OH)2, NO, Ca(OH)2, NaOH, H2S, H2CO3, Zn(OH)2, ZnO.
5. З даного переліку речовин виписати окремо формули оксидів: H2SO4, CO, NaOH, BaO, K2O, SO2, HCl, P2O5, NO2, Al(OH)3
6. Закінчіть рівняння реакції:
а) Mg(OH)2 =
б) Na2O + H2O =
в) Cu(OH)2 + HCl =
г) Zn + HCl =
Вправа «Бліц - опитування»
1.     Речовини за властивостями поділяються на …, … (прості та складні)
2.     Хімічні елементи поділяються на …, … (метали та неметали)
3.     Як змінюються властивості елементів у ПСХЕ? (у періодах металічні властивості зменшуються, а неметалічні зростають; у групах металічні властивості зростають)
4.     Яку будову мають метали та неметали?
Фронтальне опитування
1.     Що ви знаєте про будову атома?
2.     Подивіться на ПСХЕ та назвіть хімічні елементи, які мають завершальний зовнішній енергетичний рівень.
3.     Подивіться на ПСХЕ та назвіть хімічні елементи, які мають не завершальний зовнішній енергетичний рівень.
4.      Наведіть приклади елементів, які відносяться до металів.
5.     Наведіть приклади елементів, які відносяться до неметалів.
6.     Наведіть приклади s-елементів, p елементів, d елементів, f елементів.
3.Оголошення теми та мети уроку
Тема уроку: Хімічний звязок та будова речовини
Мета уроку: поглибити знання про хімічний звязок та будову речовини
4.Основна частина уроку
Будова атома
Завдання:
Визначте число електронів, протонів і нейтронів в елементах з протонним числом 11, 23, 55, 66, 77, 88.
Для атомів Хлору, Брому і Мангану спільним є: а) число енергетичних рівнів,  б) число валентних електронів   в) загальна кількість електронів   г) інше
Спільні хімічні властивості мають такі елементи: а) Кальцій і Хлор,  б) Хром і Селен,   в) Германій і Станум,   г) Алюміній і Аргон,  д) Натрій і Сульфур
Укажіть порядковий номер елемента та назву самого елемента, будова зовнішнього енергетичного рівня якого … 2s22p6, 3s23p4, 3d104s2.

Хімічний звязок
Завдання:
Розподіліть речовини за типом хімічного зв’язку: F2, H2O, FeCl3, O2, BaCl2, NCl3, CO2, N2, Ca3P2, LiBr.
Для речовини SO2 запишіть електронно-крапкову та структурну формули. Позначте зміщення електронної густини.
Запишіть схему утворення зв’язку в молекулі води.
Атом певного хімічного елемента має на три електрони більше, ніж йон Натрію. Запишіть електронну формулу цього елемента.
    Складіть рівняння реакції між простими речовинами, що утворені хімічними елементами з протонними числами: а) 12 і 8; б) 1 і 35.
Визначте тип хімічного зв’язку продукту реакцій. Намалюйте схеми його будови. Визначте його властивості.
Кристалічні гратки
Завдання:
     Які кристалічні ґратки мають нафталін, вода, кухонна сіль, алмаз? За якою ознакою це можна визначити? Відповідь поясніть.
Кристалічний силіцій є дуже твердою речовиною з металічним блиском, із незначною електропровідністю та температурою плавлення +1420 °С. Визначте тип кристалічних ґраток у цій речовині. Відповідь поясніть.
5.  Домашнє завдання
Читати параграф, опрацювати конспект, створити ментальну карту з теми «Хімічний звязок» та «Будова речовини», підготувати повідомлення або проект на тему: «Значення розчинів у природі та житті людини»




Комментариев нет:

Отправить комментарий